Recenzja drukarki Brother HL-L5000d

Brother HL-L5000D to laserowe urządzenie monochromatyczne drukujące z prędkością do 40 stron na minutę. Posiada automatyczny wydruk dwustronny tzw. dupleks. Drukarka ma dwa podajniki papieru, dolny (kaseta) o pojemności 250 arkuszy i drugi na 50 (otwierana taca) do ogólnych zastosowań. Pozwoli to na szybkie drukowanie na różnych nośnikach papieru bez jego przekładania, np. jednocześnie załadowane mogą być koperty czy recepty na górnej tacy a w dolnej kasecie papier A4.

Drukarka Brother HL-L5000D Otwarty uniwersalny podajnik na papier A4, A5, koperty, recepty.

Zaletą jest podświetlany jednowierszowy wyświetlacz LCD co w nie wszystkich Brother’ach jest standardem. Większe dotykowe menu nie miałoby sensu bo nie jest to urządzenie wielofunkcyjne tylko prosta drukarka. Sprawdź jak ustawić polski język w drukarce Brother HL-L5000dCO W PUDEŁKU (brakuje kabla USB)

  • kabel zasilający
  • toner startowy ~2500 stron
  • bęben ~50 000 stron
  • płyta CD z oprogramowaniem i sterownikami
  • podręcznik szybkiej obsługi
Otwieramy pudełko z drukarką Brother HL-L5000d (kabel USB, instrukcja, płyta CD – toner i bęben w drukarce)
Fabrycznie zapakowany oryginalny bęben i toner to gwarancja, że nasza drukarka nie była używana.


EKSPLOATACJA

Na start z drukarką dostajemy toner o wydajności około 2500 stron, szkoda, że nie duży pełnowymiarowy na 8000. Dodatkowym materiałem eksploatacyjnym, o którym nie każdy kupujący wie, a nie każdy sprzedający poinformuje jest bęben. Załączony z drukarką wystarcza na 50tyś. stron. Ceny oryginalnych tonerów w porównaniu z konkurencją wypadają całkiem nieźle i można powiedzieć, że jest to jedna z tańszych drukarek w tej klasie. Gdy spojrzymy na ceny zamienników to dopiero wtedy zobaczymy, że ta drukarka to dobry zakup.

Toner oryginalny na 3000 stron cena: ~300zł Toner zamienny na 3000 stron cena: od 40zł
Toner oryginalny na 8000 stron cena: ~500złToner zamienny na 8000 stron cena: od 50zł
Bęben oryginalny na 50tyś. stron cena: ~600złBęben zmienny na 50tyś. stron cena: od 60zł
oryginalny toner Brother TN3480 czarny
Oryginalny toner Brother TN-3480 (na ~8000str.) do drukarek: DCP-L5500DN, DCP-L6600DW, HL-L5000D, HL-L5100DN, HL-L5200DW, HL-L6250DN, HL-L6300DW, HL-L6400DW, MFC-L5700DN, MFC-L5750DW, MFC-L6800DW, MFC-L6900DW
Oryginalny bęben Brother DR-3400 o wydajności ~50 000 stron to koszt około 500zł – zamiennik 10x taniej

Czy w drukarce Brother HL-L5000d można używać zamienników?

Jest wiele zdań na temat używania zamiennych materiałów eksploatacyjnych i nie zawsze jest tak, że zamiennik może uszkodzić drukarkę lub szybciej ją „zużyć”. W przypadku drukarek laserowych czarno-białych ryzyko jest minimalne. Dodatkowo Brother w tym modelu nie zastosował jeszcze chipów, sprawiających wiele problemów przy zamiennikach, potrafią nawet zablokować elektronikę drukarki. Jeśli chodzi o sam skład proszku (toner), który mógłby uszkodzić jakiś element drukarki to jest on w tym modelu nakładany za pomocą bębna, on też jest wymiennym tanim zamiennikiem. Także w tym przypadku zamienniki to najlepsze rozwiązanie.WADY (małe)

Brak łączności LAN lub WiFi jest bardzo dużym mankamentem, są modele bliźniacze Brother’a (np. HL-L5100dn), które posiadają interfejs sieciowy, jednak są o kilkaset złoty droższe. Pamiętajmy jednak, że w przypadku dużych plików interfejs USB w wielu przypadkach jest dużo szybszy od sieci WiFi czy LAN i może się okazać, że prędkość 40 stron na minutę w drukarce sieciowej będzie nie do osiągnięcia.

Brak skanera. Nie zawsze jest on potrzebny, niekiedy nawet jest wskazane aby nie można było dokonywać kopi na urządzeniu aby zwiększyć bezpieczeństwo danych osobowych w placówkach medycznych, bankach czy kancelariach.

Brak kabla USB w zestawie. Od kilku lat producenci drukarek zaprzestali załączać kabli USB. Tłumaczy się to ekologią – bo przecież zazwyczaj stara drukarka jest zastępowana nową na taki samy kabel. Jednak dobry nowy kabel USB jest podstawą sprawnego działania drukarki. Spory procent problemów z drukarkami jest spowodowanych właśnie starym kablem USB lub jego słabą jakością (np. kupiony za kilka złotych w markecie). Dobrze, że niektórzy sprzedawcy dorzucają kabel USB gratis.

Ceny oryginalnych tonerów i bębna. Drukarka ta naprawdę radzi sobie świetnie na zamiennikach. Tonery oryginalne wychodzą nadal drogo pomimo, że konkurencja jest i tak droższa. Jednak największą wtopą cenową jest oryginalny bęben kosztujący prawie tyle co nowa drukarka a tak naprawdę nie jest niczym skomplikowanym dlatego też cena jego zamiennika jest często nawet 10 razy mniejsza.

Licznik wydruków. Ten model Brother’a szacuje zużycie tonera i bębna na podstawie licznika wydruków stron. Nie jest to sprawiedliwe rozwiązanie bo może okazać się, że toner jest w połowie pełny a drukarka wyliczyła, że jest już pusty bo wydrukowano 8000 stron. Jak wiadomo zapełnienie strony tekstem może być różne i na jednej kartce możemy mieć jedno słowo a jest już zliczone jako cała kartka. Przy dużej ilości wydruków możemy dużo tracić. Jest jednak na to rozwiązanie, możemy jak prawie w każdej drukarce laserowej Brother zresetować licznik bębna i tonera, należy jednak pamiętać o tym, że gdy tylko pojawią się jakieś przebarwienia lub plamy na wydruku to należy wymienić toner lub bęben.GWARANCJA

Podczas zakupu należy zwrócić uwagę czy sprzedawca oferuje drukarkę, która objęta jest programem 3 letniej gwarancji (po rejestracji w ciągu 60 dni od daty zakupu). Nie każda oferta na Allegro ma taką gwarancję, ze względu na różną dystrybucję urządzeń.

Po zakupie warto zarejestrować drukarkę Brother na stronie producenta aby wydłużyć gwarancję na 3 lata.

TRZY CIEKAWOSTKI

1.Opcjonalnym rozwiązaniem dla tej drukarki jest możliwość dołączenia dodatkowej dolnej kasety na papier. Cena? około 500 zł za nową – wątpię, żeby ktoś się skusił na taki dodatek, jednak w przypadku, gdy chcemy mieć możliwość drukowania na trzech formatach papieru naraz to i tak może się to okazać całkiem tanim rozwiązaniem.

Opcjonalna kaseta Brother LT-5500

2.Według Google Trends drukarka Brother HL-L5000d jest już na rynku od 2016 – to dobry wynik! Gwarantuje to niską cenę zamienników i dostępność części zamiennych.

3. Jest i port równoległy IEEE1284 – to starszego rodzaju rozwiązanie używane nadal w wielu starszych systemach (obsługujących apteki, sklepy, magazyny). Kosztowna wymiana oprogramowania jest nie raz wymuszana ze względu na awarię starej drukarki i brak nowej na taki port. Dodatkowym atutem może okazać się fakt, że mamy do czynienia z solidną drukarką „starszego typu” a niestety przez ostatnie 5 lat jakość drukarek bardzo się pogorszyła.

Widoczny z prawej strony port równoległy IEEE1284 (nad gniazdem USB) w drukarce Brother HL-L50000d

SPECYFIKACJA

Formaty papieru:A4, A5, A6, Letter
Podajnik papieru:250 arkuszy + 50 arkuszy
Czas do pierwszego wydruku:~7 sekund
Prędkość wydruku:do 40 stron/min | Dupleks A4: do 20stron/min
Gramatura papieru (taca standardowa): 60 do 120 g/m2
Gramatura papieru (podajnik): 60 do 200 g/m2
Temperatura pracy: Od 10 do 32 °C
Waga (wraz z tonerem i bębnem)10,7 kg
Wymiary (mm): Szerokość: 373cm Wysokość: 255 Głębokość: 388
Pamięć:128MB
Zużycie energii (spoczynek) Około 6,5 W
Zużycie energii (głęboki spoczynek) Około 1,2 W
Zużycie energii (drukowanie) Około 640 W przy 25 °C
Zużycie energii (wartość szczytowa) Około 1344 W
Poziom szumu ( Ciśnienie akustyczne):52,0 dB (A)
Obsługiwane systemy operacyjne:Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP / Serwer / macOS / OS X
Interfejs: USB 2.O i Równoległy (Zgodny z IEEE1284)

Brother HL-L5000d – sterowniki do pobrania

Brother HL-L5000d – podręcznik szybkiej obsługi

Brother HL-L5000d – podręcznik użytkownika

Drukarkę Brother HL-L5000d można kupić w sklepie x-kom

Polecamy także model bliźniaczy z kartą sieciową LAN: Brother HL-L5100dn