Drukarka dla studenta musi być tania w eksploatacji, posiadać skaner oraz WiFi. Takie minimum pozwala na szybkie i wygodne drukowanie i skanowanie z komputera, laptopa, tableta czy i smartfona. Warto pamiętać, że potrzebne jest także zwykłe ksero aby szybko powielić np. jakieś notatki czy pytania do egzaminu. Wybierając drukarkę istotne jest czy wystarczy nam czarno-biały wydruk czy może potrzebny jest także kolor. Wszystko zależy jaki kierunek studiujemy. Nieraz przydają się kolorowe wykresy (statystyka) czy grafika (plastyka, sztuka, wzornictwo itp.). Dlatego też przedstawimy dwa rodzaje drukarek i porównamy ich wady, zalety oraz co najważniejsze koszty eksploatacji.
Aktywny student czasem transportuje drukarkę z domu do akademika, więc warto pamiętać, żeby w przypadku wyboru niektórych drukarek atramentowych nie wolno ich przenosić inaczej niż w pozycji poziomej (no chyba, że są nowe zapakowane w pudełku). Drukarki z systemem stałego zasilania tuszem nie zawsze są szczelne i możemy mocno nabroić. Inną wadą drukarek atramentowych jest zasychanie tuszu w głowicy. Gdy drukarka nie jest długo używana tusz zasycha i jest problem z wydrukiem, czasem nawet potrafi uszkodzić się głowica, zwłaszcza przy tanich zamiennikach w których jest więcej wody niż tuszu i łatwo o korozje dysz drukujących.
Ciekawym urządzeniem laserowym czarno-białym jest Brother MFC-L2712DW, który posiada wszystkie podstawowe funkcje (skan, wifi) oraz dodatkowo dwustronny wydruk (oszczędność papieru w przypadku notatek jest istotna). Jeszcze jednym udogodnieniem jest górny podajnik papieru do szybkiego jednostronnego skanowania i kserowania czyli tzw. ADF (w wyższych modelach występuje skaner dwustronny). Wydruk 30 stron na minutę to naprawdę szybko, zatem szybkie drukowanie materiałów czy notatek nie będzie problemem. Drukarka kosztuje niecałe 700zł. Dostajemy 3 lata gwarancji (po rejestracji) co też świadczy o tym, że producent nie zrobił za dużej fuszerki. Koszty eksploatacji tego urządzenia w przypadku oryginalnych materiałów nie są straszne ale spokojnie możemy korzystać z zamienników, nie uszkodzą one drukarki ani nie będą blokowane elektronicznie (chipy) tak jak to bywa u innych producentów (HP, Samsung). Toner startowy w drukarce (dołączony razem z zakupem) jest na około 700 stron, niestety trochę mało. Zerknijmy na zestawienie kosztów poniżej:
Toner oryginalny Brother Toner TN-2411 (wydajność: 1200str) – 199zł (17gr/str)
Toner oryginalny Brother Toner TN-2421 (wydajność: 3000str) – 329zł (10gr/str)
Bęben oryginalny (jednostka bębna) Brother DR-2401 (wydajność: 12000str) – 349zł
Toner zamienny TN-2411 (wydajność: 1200str) – 105 zł – np. firmy Quantec (8gr/str)
Toner zamienny TN-2421 (wydajność: 3000str) – 115zł – np. firmy Quantec (4gr/str)
Bęben zamienny (jednostka bębna) DR-2401 (wydajność: 12000str) – 69zł – np. firmy Quantec
Cena 4 grosze za stronę na zamienniku to bardzo tani wydruk, taniej wyjdzie kserować w domu niż iść do punktu ksero. Nawet na oryginalnym dużym tonerze cena 10 groszy za stronę jest do zaakceptowania.
Wydruk Kolorowy
Teraz zobaczmy co gdy potrzebujemy kolorowej drukarki na studia. Ponownie będziemy proponować drukarkę Brother ale tym razem atramentową. Chodzi o model Brother InkBenefit Plus DCP-T510W (lub DCP-T510). Cena zakupu będzie podobna ale funkcji niestety ubędzie. Nie będzie już wydruku dwustronnego ani skanowania z automatycznego podajnika papieru. Zaletą jest, że otrzymujemy komplet dużych tuszy o naprawdę sporej wydajności, to takie będziemy później dolewać, bo zamienników nie ma sensu stosować ze względu na naprawdę bardzo niskie koszty oryginalnych tuszy oraz na możliwość zapchania lub zaschnięcia głowicy przez nieodpowiedni skład alternatywnego tuszu.